O źródłach solankowych z Soli i ich medycznej mocy
Źródła solankowe w miejscowości Sól znane są od bardzo dawna. Wspominał o nich w swojej „Chronografii albo Dziejopisie Żywieckim” Andrzej Komoniecki. Zapisy w Jego zacnym dziele sięgają wieku XV. Nie o historii mi napisać przyszło lecz o skarbie z ziemi – unikatowej solance z miejscowości Sól, położonej w zachodniej części Beskidu Żywieckiego . Trudno do historii się nie odnieść. Pomimo znanych i niepodważalnych walorów, źródła solankowe z Soli, wykorzystywane w celach zdrowotnych do tej pory nie były. Czas jest cierpliwy i wszystko modyfikuje. Za sprawą konsekwentnego człowieka powstała w Soli, w 2019 roku, tężnia solankowa.
Solanka z ujęcia dla nowo powstałej tężni, jest jedną z najbardziej zmineralizowanych w Polsce. Zgodnie z wymogami ustawowymi należy ją traktować jako wodę mineralną. Jej skład chlorkowo -sodowy, żelazisto – jodkowy jest od lat znanych i chwalony. Nie sposób także pominąć akcentów magnezu, wapnia oraz bromków, które przysparzają wyjątkowości zdrowotnych.
Korzystać leczniczo z solanek w formie aerozolu można w warunkach naturalnych, w strefie nadmorskiej lub w wyrobiskach solnych, jak również przy wykorzystaniu technologii, w tężni solankowej lub grotach solnych. Jak pokazuje badanie wykonane w Zakładzie Tworzyw Uzdrowiskowych kierowanym przez Panią Dr farm. Teresę Latour, które zostało opublikowane w Balneologii Polskiej 3/2006, korzystanie z inhalacji w formie aerozolu w tężni oraz strefie nadmorskiej ma znaczną przewagę nad wyrobiskami i grotami solnymi polegającą na większej dostępności chlorku sodu wraz z jodem w wytwarzanym bioklimacie. Przebywanie w tężni w Soli jest więc jednym z najlepszych wyborów.
Solanka z Soli w formie aerozolu korzystnie wpływa na układ oddechowy, nerwowy, dokrewny oraz wzmacnia układ odpornościowy i jest zalecana w takich schorzeniach jak :
• przewlekłe i nawracające choroby układu oddechowego- zwłaszcza zapalne (obecność kationów wapniowych jest bardzo pomocna i unikatowa)
• zapalenia zatok
• nadciśnienie tętnicze ( magnez )
• choroby układu nerwowego (brom)
• niedoczynność tarczycy
• alergie
• jest mocno rekomendowana dla osób przebywających w środowiskach miejskich o wzmożonym zapyleniu i palących.
Przeciwwskazania do przebywanie w tężni to : choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą, niewydolność naczyń wieńcowych serca, niskie ciśnienie tętnicze krwi, stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, nadwrażliwość na składniki zawarte w solance.
Kąpiele w solance z Soli są bardzo pomocne w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, wszelakich zwyrodnieniowych oraz pourazowych stanów układu kostno-stawowo-mięśniowego, chorobach skóry np. łuszczycy, działają odkażająco oraz przyspieszają przemianę materii i regenerację po wysiłku fizycznym.
Solanka z Soli ma potwierdzone doświadczalnie zastosowanie w kosmetologii. Jej działanie przeciwbakteryjne, redukujące rogowacenie oraz stymulujące pracę gruczołów skóry ma bardzo korzystny wpływ na kondycję skóry jej zdrowy i młody wygląd.
Jestem szczególne zaszczycony, iż to właśnie mojemu pokoleniu przyszło doczekać realizacji
znanego w medycynie „Sanus per Aquam” w Soli.
Marek Szczotka
lekarz